Freedom Vinyasa Yoga tarzının amacı, her beden için farklı bir ‘yapma halinin’ olasılıklarını ortaya çıkaran özgür harekettir. Her birey kendi beden yapısı ve kişiliği ile tek ve özeldir.

Harekette zenginlik, özgürlük, zerafet, akışkanlık, yaratıcılık, merak, araştırma, keşif, tekrar olmadan tekrar ve haz Freedom Vinyasa’nın konularıdır.

Nefes ve bedenin mindful farkındalığı ile her insanın kendine has beden yapısı ve hareket biçimi olduğunu bilerek pozları bedene özel biçimlerde yerleştiririz.

Freedom Vinyasa Yoga’da bedeni belirli bir poza sokmayı hedeflemeyiz. Hareket pratiğimizde hedef değil süreçle ilgilenirken, mindfulness bu süreci algılayış biçimimizi ve deneyimimizle olan ilişkimizi şekillendirir.

Kendimi bir poz içerisinde güzel/çirkin bularak yargılıyor muyum?

Kendimi sürekli değiştirmeye çalışıyor muyum?

Bedenimde acı olsa da biçim uğruna bedenimden ödün veriyor muyum?

Nefesimin ve bedenimin nasıl olması gerektiği hakkında kesin fikirlerim mi var?

Yoga yaparken kendimi başkalarıyla kıyaslayarak eksik ve yanlış hissediyor muyum?

Pozun içinde o tekniği uygularken gerçekten içimde neler oluyor?

Pozun fonksiyonu nedir?

Gerçekten bedenimi dinlersem pozu/tekniği uygulamanın başka olasılıkları neler?

Bu pozu gerçekten yapmak istiyor muyum?

Pratik beni daha stresli mi yapıyor?

Nöroplastisite’den biliyoruz ki neyi pratik edersek onu daha da güçlendiriyoruz. Bedeni pratik ettikçe kaslar ve hareket kapasitemiz ile birlikte aynı zamanda tavrımız ve huylarımız da güçleniyor. Kendimizi yargılayan tavırla, stresli yoga yapıyorsak, o zaman yargılama ve stres halini pratik ediyor ve güçlendiriyoruz. Eğer kabul, anlayış ve şefkat ile bedenimize, kendimize bakabilirsek bu nitelikleri pratik etmiş oluyoruz.

Mindful farkındalık mevcut olduğunda, bedenimize, kendimize açıklık, samimiyet ve merakla bakabiliriz. Pratiği bir amaç olarak değil kendimizle ve deneyimimizle olan ilişkimizi dönüştürmek için bir araç olarak kullanabiliriz.

Vinyasa yoga nefes ile birlikte farklı hızlarda uygulanabilen akışlar içerir dolayısıyla vestibüler sistemi, proprioseptif ve interoseptif duyumları, nöromüsküler sistemi uyarır, güç ve esnekliği geliştiren kardiyo çalışması niteliğindedir.

Bu programda, fonksiyonel yaklaşımla belirli arketiplerdeki Vinyasa Yoga pozlarını her beden yapısına göre özgür stil parametreleri ile farklı temalar içerisinde öğretmeyi öğreneceksiniz. Aynı zamanda, mindfulness dili ve travma bilgili interoseptif yaklaşımı öğrenerek kalabalık bir derste mümkün olabilen en güvenli ve duyarlı alanı yaratabilecek araçları edineceksiniz.

Ana Başlıklar:

 • Freedom Vinyasa nedir?
 • Asana nedir?
 • Arketip poz grupları ve parametrelerin incelenmesi
 • Aya selam, Güneşe selam varyasyonları, Altın Tohum, Ejderha, Savaşçı serilerinin incelenmesi
 • Pozlarda hiza araştırmaları
 • Sekans hazırlama
 • Mindfulness ile öğretme dili 

Tarihler: 

 • 16-17 Kasım
 • 14-15 Aralık
 • 18-19 Ocak
 • 21-22 Mart
 • 18-19 Nisan

ÜCRET:

100 saatlik programın ücreti 3750 TL. dir.

1 Eylül’e kadar erken kayıt indirimi: 3500 TL

Ön kayıt ücreti: 750 TL

Detaylı bilgi ve kayıt için:

egitim@advaytayogaankara.com

GSM: 0532 693 88 66