Çalışma hayatına ilaç sektöründe başladı. Kariyerini ilaç sektöründe devam ettirdi. Orta Anadolu Bölge Satış Müdürü iken istifa ederek sektörden ayrıldı. Kendi şirketini kurarak gıda sektöründe bir markanın Franchisingini aldı. O yıllarda Yoga ile tanıştı. Bir süre farklı derslere katıldıktan sonra uzmanlaşma yolunda ilerlemeye karar verdi. Halen Advayta Yoga Next Level'da Çocuk yogası dersleri veriyor.

Çocuk Yogası;

Derslerine oryantasyonla başlamayı tercih ediyor. Oryantasyon, beş duyu organını kullanarak çocuğun kendini güvende hissetmesini sağlayan bir çalışmadır. Nefese odaklanmayla devam ediyor. Çocuğu zorlamadan doğru nefes almayı ve vermeyi deneyimleyebilmesi için çeşitli oyunlar ve hayvanlardan faydalanıyor. Oyunsu araştırma ise çocukların çok hoşlandıkları bir çalışma, müzikle birlikte yerde çok ağır hareketlerle başlayıp yavaş yavaş hızlanarak ayakta bedenin o anki ihtiyacı ne ise o hareketleri yapması ve çocuğun yargılamadan olduğu gibi bedenini kabul etmesini ve asanalara başlamasını kolaylaştırıyor. Amaç çocuğun duruşları doğru yapması değil, yapmaya çalışması. Burada duruşlarla birlikte fark etmelerini beklediği şeyler, doğru nefes, rahatlama, denge, birbirlerine karşı saygılı olmaları, sabır ve paylaşmayı öğrenmeleri.

Müzik, dans ve hikayelerle eğlenceli vakit geçiren çocukları dersin sonunda (şavasana) dinlenme zamanına davet ediyor. Nefesi sakinleşen çocuğun zihni de sakinleşiyor. Sakin bir zihinle beden rahatlar ve kaslar gevşer, sinir sistemi regüle olur. Dersin temasına uygun olumlamaları tam bu bölümde yapmanın çocuklar üzerinde oldukça etkili olduğunu düşünüyor. Hepimizin bir olduğu, insanları, hayvanları ve doğayı sevmenin, yardımlaşmanın, arkadaşlığın vb. öneminden bahsediyor.

Yonca için en önemli bölümlerden biri ise dinlenme zamanından sonraki bölüm. Ne hissettin? Neyi hayal ettin? Nasıl bir dersti sence? Hoşuna gitmeyen birşey oldu mu? sorularının cevabı onu adeta büyülüyor ve o anki hislerinin farkına varmak, bedeninde yarattığı duyumlar, heyecanı bazen bir sonraki dersini oracıkta planlayıvermesini sağlıyor.

Çocuklarımız, canlarımız, farkına varsınlar bedenlerinin, güçlerinin ve ne kadar özel ve güzel olduklarının.

  • Advayta Yoga-Yoga Alliance Onaylı 200 saatlik Eğitmenlik Eğitimi, (Zeynep Aksoy ve David Cornwell), 2016
  • Çocuk ve Ergen Yogası Eğitmenlik Eğitimi-ICF, (Aylin Tokcan), 2016
  • Breathing Mind RESET (Zeynep Aksoy ve David Cornwell), 2017
  • Breathing Mind Meditasyon ve Yaşam Koçluğu (David Cornwell, Zeynep Aksoy, Banu Çeçen) 2018 (224 saat)
  • Özel ihtiyaçları Olan Çocuklar ve Gençler İçin Yoga Eğitmenlik Eğitimi, (Etel Avayu), 2018