Bu atölyede SRT Başlangıç seviyesinin ilk 3 dersini deneyimleyeceğiz.

Hareket edişte kolaylık, esneklik ve özgünlüğe doğru bir yolculuk başlatmayı amaçlıyoruz

Bu dersler, fiziksel varlığı ile ilişkini geliştirmek isteyen ve bu yolla dans ederek yaratıcılığını, kendi özgün dansını beslemek isteyenler için olduğu kadar, teknik olarak hizalanmanın çok yönlü gelişimine destek arayanlar, sakatlıklarını, kasılma ve gerilimlerini iyileştirmek isteyen herkes için uygun pratikler içerir.

Bu derslerde edinilen deneyimler günlük hayatın içinde yankılanmayı sürdürecek kadar basit ve etkilidir. Herhangi bir özel alan veya araç gerekmeksizin.

Herkese açık olan bu atölye için, önceden dans veya somatik deneyim şartı gerekmez. Sadece merakınız getirebilirsiniz.

Dersler yaklaşık 2 saat sürmekte olup, derslerin sonunda yazıp çizmek resim yapmak için bir miktar daha zaman geçireceğiz. Bu süreç çalışmanın ardından günlük hayata geçişte bize destek olmak amaçlıdır.

Pedagojik bir düzen içinde ilerleyerek gelişen bu atölyeye düzenli katılım önerilir.

Atölye Programı:

2 Kasım Cuma

18.30-18.45 Tanışma çemberi

18.45-20.45 1. Ders

3 Kasım Cumartesi

18.30-20.30 2. Ders

4 Kasım Pazar

18.30-20.30 3.Ders

Atölye Katılım Ücreti

550 TL

10 Ekim’e kadar erken ödeme indirimi: 450 TL.

Katılımcı sayısı 12 ile sınırlıdır.

Kayıt ve iletişim:

GSM: 0532 693 88 66

E-mail: egitim@advaytayogaankara.com

 

.------------------------------------

Skinner Releasing Tekiniği Nedir?

SRT, 1970’lerin başlarından itibaren, daha öncesinde Martha Graham ve Merce Cunningham’ın gruplarında dans etmiş ve sonrasında da hareket olgusunu bedensel bir süreç olarak kendi açısından incelemeye girişmiş Joan Skinner tarafından geliştirilmiştir.

SRT üç seviyede öğretilmekte olan, kapsamlı ve aşamalı bir pedagoji programı olarak titizlikle düzenlenmiştir: ‘Başlangıç’ (teknikle ilk defa tanışacak olan herkes için), ‘Devam’ diye de adlandırdığımız (15 ders) ‘Orta Seviye’ (13 ders) ve ’İleri’ seviye derslerden oluşur. Özgün bir yön olarak, SRT sınıflarında, deneyimli dansçılar yeni başlayanlarla bir arada, her kişi kendi bireysel öğrenme sürecini deneyimleyerek yan yana çalışabilirler

Şiirsel İmgeler ve müziğin yönlendirici olduğu bu derslerde hareket edişte verimliliği, özgünlüğü ve özgürlüğü geliştirmeyi amaçlıyoruz. Hareketi ve bedeni duyumsamanın derinliklerine yumuşaklıkla açılırken, bedendeki bölümlerin ilişkilerini ve bağlantılarını keşfedip, gereksiz kasılma ve tutulmaları bırakabilmenin önünü açarak, akıcılığı, esnekliği davet edeceğiz. Bedendeki stresi azaltmak için yapacağımız uygulamalar, esnekliğin artmasını ve çok daha az çaba sarf ederek daha güçlü olmamızın önünü açar.

Bir keşif ve yeniden yapılandırma süreci; sinir sistemini farklı açılardan uyararak, beden dizilimini yenilemeyi, beden dinamiğini canlandırmayı, enerji ve güç kaynaklarımıza kolaylıkla ulaşmayı, sakatlanmaları önlemeyi ve beden zihin ilişkisini derinleştirerek bütünlüğümüze bakışımızı ve hissedişimizi zenginleştirmeye yardımcı olur.

Uygulamalar zihni bilgilendirmekten çok beden zekasını geliştirmeye hizmet eder.

Sınıf atmosferi yumuşaktır, imgenin yönlendirmesi ile çeşitli müzikal ortamların örgü gibi iç içe geçişinin desteği bizi rahat ve güvenli bir atmosferde ilerlemeye teşvik eder. Her birimiz kendi hızı ve kendi akışımıza göre ilerleyebiliriz, akışkanlığımıza, doğal zarafetimize ve içsel, yaratıcı dürtülerimize ulaşabiliriz. Kendi bedenlerimiz ile sert bir biçimde ilişkili olmaktan ziyade evrenin güçleriyle hizalanırız. Deneyimsel, sezgisel bu yaklaşım, yalnızca fiziksel bedeni değil, içinde ve çevresinde hareket eden enerjileri de hesaba katar.

Kendimizi daha güçlü hale getirmek için spor salonlarında vakit geçirmekle, -kas lifini geliştirmek- çoğunlukla sorunun sadece yarısına odaklanıyoruz aslında harekette iki vücut sistemi dahil olur- kaslar ve sinirler. Fazla gerilimden serbestleşmeyi amaçlayan Skinner Releasing, sinir-kas sistemini bir bütün olarak yeniden eğitiyor. Sonuçta, verimlilikte ortaya çıkan artış, kasların daha az direnç göstermesine olanak verir ve enerjiyi serbest bırakarak bu teknik bize sonuçta çalışabileceğimiz daha fazla kaynağa/bilgiye ulaşmamızı sağlar.

Derslerden ne kadar çok veya az hareket ettiğimizin önemi olmaksızın, geldiğimiz andan daha fazla enerji ile ayrılırız.

Ve akan fikirlerle.

“Skinner Releasing Tekniği” ile ilgili daha detaylı bilgi için:

http://www.skinnerreleasing.com/aboutsrt.html

https://www.facebook.com/skinnerreleasing/

https://www.facebook.com/skinnerrelasingserap/

 

Serap Meriç

Çağdaş dans sanatçısı ve “İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde solist balerin olarak 30 yıllık sahne ve performans deneyimi ile birlikte, somatik hareket, doğaçlama dans, çağdaş dans teknikleri eğitmenliği ve temel bale tekniği koçluğu yapmaktadır.

Kinestetik duyumsamayı geliştirmek, beden-zihin farkındalığı gelişimini yaratıcı süreç ile destekleyen atölyeler yürütmekte ve “Akdeniz Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Çağdaş Dans Tekniği ve Doğaçlama Dans dersleri vermektedir.

“Skinner Releasing Tekniği” (SRT), “Feldenkrays” “Ideokinesis” gibi somatik tekniklerin prensipleri ve pedagojisi, sanatçı ve eğitmen olarak etkilendiği, destek aldığı ve yararlandığı başlıca alanlardır.

2010 yılından bu yana “SRT” başlangıç seviyesi ve devam eden seviyelerde pratikler yapmayı sürdürmektedir.

2017 Mayıs ayından itibaren SRT enstitüsünün ilk nesil eğitmenleri olan, Gaby Agis, Mary Claire Mc Kenna ve Robert Davidson’ın fakülte eğitmenliğini yaptığı 2 yıllık “SRT Eğitmenlik Sertifika Programını” tamamlamıştır, SRT 1-15 Başlangıç dersleri kolaylaştırıcısı olarak atölye çalışmalarını sürdürmektedir.

1987 yılı MSÜ Bale Bölümü Lisans ve 2001 Çağdaş Dans Bölümü Yüksek Lisans mezunudur.